ATO Помощь
Магазин пуговка
Среда 22 Сентября 2021

ГЛАВНОЕ

ТУРИСТАМ

СТО

«Народ, який вміє шанувати пам'ять своїх великих предків, має право спокійно дивитися в майбутнє».

М.В. Скліфосовський

             З часів сивої давнини і до наших днів Новгород-Сіверська земля була свідком багатьох історичних подій, колискою визначних особистостей у вітчизняній науці та культурі, широко знаних за межами України  .

  Невблаганний руйнівний плин часу, полум’я громадянської і Великої Вітчизняної воєн, громадська байдужість призвели до втрати не тільки пам’ятних місць, пов’язаних  діяльністю відомих наших земляків   К.Ушинського,    І.Сбитнєва, М. Судієнка А.Рачинського,  П. Куліша  М.Чалого , але і могил. До багатьох зникнувших могил протягом XX століття відноситься і поховання родини батьків К.Д.Ушинського, нащадки якого доклали чимало зусиль і матеріальних витрат для розвитку освіти в Україні та на малій батьківщині - Новгород-Сіверщині .

   З метою збереження духовного зв’язку поколінь, відродження історичної пам’яті   Новгород-Сіверське міське історико-генеологічне товариство ім. Мануйловича  та  педагогічна громадськість міста  з 2005 року розпочало роботу по облаштування могили рідних визначного українця, педагога  із світовим іменем , славетного сіверянина К.Д. Ушинського. Разом з директором місцевої  гімназії ім. К.Д. Ушинського  /Пшеничним О.М./ розпочалися генеалогічні дослідження родини Ушинських  та пошукові роботи по виявленню пам’ятних місць пов’язаних з  їх життям та діяльністю на Новгород-Сіверщині.

 

Педагогічний колектив  гімназії в рамках експериментальної роботи розпочав працювати   над проблемою « Використання педагогічної спадщини К.Д. Ушинського в практиці роботи сучасного вчителя.»

 Свої перші напрацювання в цьому напрямку було висвітлено на  обласній науково- практичній конференції в 2008 році, за матеріалами якої обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та відділом освіти Новгород-Сіверської райдержадміністрації.

До цієї справи активно залучилися  і громадськість міста.  Зокрема районна організація «Агенція регіонального розвитку ”Сіверський край”   /І.М. Гусак/ та районна організація охорони пам’яток історії та культури /Бурико Є.С./.,туристично-краєзнавчий клуб « Едельвейс» /Голован В.В./ Їхніми зусиллями було проведено значний обсяг робіт по упорядкуванню місця поховання родини Ушинських, встановлення пам’ятного хреста та огорожі.  Надгробні плити на могилі були встановлені при допомозі керівника районної організації « Народна Самооборона» В. Халімана.

27 квітня 2010 року на території Покровського цвинтаря в Новгороді-Сіверському відбулося урочисте  освячення родинного поховання Ушинських.

Виступаючий на цьому заході виконавчий директор історико -генеологічного товариства, заслужений вчитель України А. Федірко зазначив, що  для нас сіверян  за походженням і духом, освячення пам’ятника на могилі родини Ушинських - це не   тільки повернення із забуття    відомих  забутих імен в історії України, духовна спадщина яких   формує  національну свідомість і патріотизм підростаючого покоління, але і початок відродження замулених джерел нашої духовності і культури .

Сьогодні стан наших кладовищ, за якими визначається рівень нашої цивілізованності заслуговує особливої уваги. Тривожні випадки блюзнірства, руйнування, а той пограбування могил спонукало нас, перед совістю своєю  і майбутніх наших нащадків, оточити глибокою шаною і увагою   імена славних представників нашого краю.

 Історія родини Ушинських -це історія вічних споконвічних філософських роздумів про добро і зло, про смисл людського існування на землі, про постійний шлях самовдосконалення людини до божого ідеалу.  Нагадавши про знищення в 30 роки 19 ст. могили Ушинських разом з цвинтарною церквою Всіх Святих збудованою 20 червня 1779 року  коштом місцевого священника Благовіщенської церкви Мойсея Гатовського, він наголосив, що в наш час, коли активно формуються нові ідеали та духовні цінності, необхідно за будь-яку ціну  зберегти генетичний зв’язок між поколінннями минулими і прийдешніми, не втратити, не розгубити все краще створене талантом і розумом наших людей.

Ми чітко усвідомлюємо, що втрата  ланцюга зв’язку поколінь приводить до руйнації духовних надбань суспільства, адже кожний шар цивілізації і кожне нове поколінння повинні стояти на твердому грунті людського досвіду. Не залишити в забутті і воскресити в пам’яті імена тих людей, які в свій час звеличували Сіверський край, а в цілому і Україну, наш святий загальнолюдський обов’язок. 

В своїй промові голова районної організації  «Агенція регіонального розвитку « Сіверський край» Гусак І.М.  висловила  щиру повагу і вдячність всім за активну участь і допомогу в облаштуванні могили  рідних визначного українця, педагога  із світовим іменем, славетного сіверянина К.Д. Ушинського.

Зокрема: приватним підприємцям Бурико Євгенію Сергійовичу, Головану Володимиру Васильовичу, Подоляко Ігорю Васильовичу, Полуторному Василю Івановичу, Федяю Юрію Михайловичу. Їх  внесок - яскрава і конкретна справа  по відродженню духовності  і благодійних традицій наших краян.

Присутній на освяченні родинного поховання Ушинських, перший заступник голови партії « Народна Самооборона» Луценко С.В . наголосив, що відкриваючи пам’ятні знаки поховань рідних визначного педагога К.Д.Ушинського, ми низько вклоняємося цій священній землі і батькам які дарували світу генія педагогічної науки. Він нагадав присутнім, що протягом 19 ст. представники  роду Ушинських відігравали важливу роль в культурно-громадському житті  міста. Своєю  невтомною працею і талантом  вони  прославляли Сіверянську  землю, вплітали своє суцвіття у вінок її історико - культурної спадщини. Зокрема привів архівні дані про відпуск своїх кріпосних людей на волю в 1861 році. Зупинився на окремих рисах батька Дмитра Григоровича Ушинського  та матері Карпинської Любові Степанівни він відмітив:

Постать К.Д. Ушинського ніколи не огорне темінь забуття, адже він належить до тих діячів які уособлюють національну гордість нашої науки і культури.  Хай прийдешні покоління, сприймаючи здобутки і прорахунки своїх попередників примножують славу землі сіверської.

Освятив поховання настоятель храму Святого Миколая О.Петро. У поминальній молитві про « человеколюбие» він ще раз підкреслив, що Любов до людей, гуманізм - це те, що якраз було найпритаманніше   сімї  Ушинських. Щаслива та людина яка залишає за собою в минулому пам'ять славних справ і непідкупне почуття подяки своїх краян.

Біля могил учасниками урочистого заходу були висаджені троянди з Нікітського ботанічного саду.

Новгород-Сіверське міське історико-генеологічне товариство ім. Мануйловича  та  педагогічна громадськість міста разом з представниками громадськості міста працюють над реалізацією проекту по створенню туристсько-краєзнавчої стежини К.Д. Ушинського від батьківської оселі до колишньої гімназії та створення фото путівника « К.Д.Ушинський і Україна». 

Родиннне поховання Ушинських на Покровському кладовищі біля церкви. Мати Ушинська Л. С.,батько Ушинський Д.Г.,сестра Ушинська С. Д. і її чоловік Шкляревський С.М. Розрушена в 1938 році. Фото 30 років 19 ст.  

Текст: А.М.Федірко 


 
ТКС Северяне

Объявления