ATO Помощь
Магазин пуговка
Среда 22 Сентября 2021

ГЛАВНОЕ

ТУРИСТАМ

СТО

 

БУТИ ЛЮДИНОЮ!

   Насамперед слід зазначити, що Микола Пирогов послідовник Іллі Буяльського, на досвіді якого зумів досягнути нових вершин в анатомії та хірургії. За дослідженням одного з біографів, мало місце переходу посади і неформального звання кращого хірурга та анатома від старіючого Буяльського до майбутнього великого хірурга XIX століття Пирогова.

Різниця у їх віці 21 рік, а це вже час нової епохи в медицині. Проте в тому і є прогрес, щоб достойні послідовники перевершували попередників.

   Микола Іванович Пироговросіянин, але значну частину свого життя пов’язав з Україною. Його біографія зворушливо цікава як для медиків, так і для педагогів.

   На п’ятому десятку літ, після 30-ти років феноменально успішної роботи в медицині, Микола Іванович робить різкий поворот у своєму житті і захоплюється новою справоюпедагогікою, теорією і практикою виховання. Це захоплення не було химерою знаменитості. З юних літ він захоплювався російською словесністю, вів зошит, у якому вміщував власні твори у прозі і віршах, ніколи не втрачав інтерес до письменства. Вчитель Пирогова згодом казав йому: «Шкода, що Ви пішли на медичний. Сподівався побачити Вас славетним нашим філологом...»

   Проте визначальним виявився потяг до медицини. У дитинстві Микола любив гратися в "доктора". А оскільки у сім’ї він був тринадцятою дитиною, то "лікувати" було кого.

   Пирогов народився у листопаді 1810 року в Москві. У 14 років склав вступні іспити на медичний факультет Московського університету. У 25 літ здобуває славу зцілителячудотворця, стає професором. Одним з перших у світі зробив операцію перерізування ахіллесового сухожилля. Вперше в Росії видалив зоб, уперше в історії медицини заснував госпітальні клініки, уперше використовує як знезаражувальні засоби хлорну воду і настойку йоду. Першим у світі запропонував пересадження кістки з одного місця на інше. Пирогов удосконалюється у знаннях в Берліні. Оволодіває ще нечисленними на той час секретами хірургії. Був засновником воєнно-польової хірургії. Під час Кримської війни в обложеному Севастополі особисто і за його участю було зроблено 5 тисяч ампутацій. Дійшов висновку, що рани у переможців гояться швидше, ніж у переможених.

   Цілком можливо, що якраз "кримська кампанія" стала поворотною в житті Пирогова. У своїх листах, які швидко ставали відомими в столиці, він описував бездарне командування Кримської армії, чиновницьку байдужість, бюрократію, казнокрадіїв та злодіїв. При нагоді, на одному з прийомів, відкрито сказав про жахливі неподобства самому цареві. І коли Олександр II заперечив: "Не може бути!" Пирогов прогримів йому прямо в обличчя:" Правда, государю, правда! Я сам це бачив!.."

   Микола Іванович Пирогов був людиною чулою, добродійною, налаштованою на співпереживання. Мав вроджену допитливість, виняткову самоорганізацію і наполегливість. Спостережливий від природи, аналізує вчинки людей, їхню поведінку в різних ситуаціях. Усе більше замислюється над соціальними питаннями, суспільними проблемами. Його вражає, що особливо важко доводиться людям самовідданим, добрим, совісним.

   І робить висновок, що треба лікувати саме суспільство. А своєрідні "ліки для суспільства" він побачив у педагогіці (треба підкреслити, що висновок цей актуальний і нині).

   У липні 1836 року в журналі "Московський сборник" виходить стаття Пирогова " Питання життя". Написана була за 6 років до публікації. Олександр II не дозволяв її виходу в світ. Стаття в лічені дні стала провідною темою в середовищі передової громадкості.

"Треба поставити виховання так, щоб дитина діяла свідомо, з поваги до добра і правди, а не зі страху і не з корисних мотивів", - писав Пирогов. "Бути людиною, - ось до якого кінцевого результату має вести виховання".

   Незабаром Пирогову випала нагода перевірити свої педагогічні ідеї на практиці. З Петербурга його дорога пролягла в Україну. Він приймає пропозицію обійняти посаду попечителя Одеського учбового округу. В Одесі кращі педагоги стають прибічниками найголовнішого пироговського принципу: навчати дітей думати.

   Пирогов писав: "Тримати увагу учнів у постійному напруженні... Увага більшості з них так мало розвинена, що вони часто не вникають у слова і навіть не чують слів, що їх промовляють поруч, не помічають зроблених помилок і не обмірковують заздалегідь відповіді на запитання... Дитина, яка не привчилася напружувати свою увагу в нижчих класах, ніколи не піде вперед, і діяльність її розуму ніколи не буде самостійною, якщо її не привчатимуть вникати в те, що чує, і обмірковувати те, що має казати..."Пирогов запропонував етап перетворень у школі, серед яких бесіди для учнів, відміна покарання різками.

   Після переведення до Києва Пирогов не полишає своїх надій на вилікування суспільства. Пропонує приймати до університету дітей селян, інші нововведення. Та, зрештою, ці ідеї викликають роздратування у "царської величності". Пирогов стає небажаним для влади як інакомислячий. Незабаром послідувало височайше повеління: "Звільнити Пирогова з посади попечителя учбового округу у зв’язку з розладнаним здоров’ям". Відставку Герцен назвав "одним із наймерзенніших актів Росії проти Русі, що розвивається".

   Микола Іванович поселяється у маєтку в селі Вишня під Вінницею. Великий хірург став сільським лікарем, збудував лікарню і аптеку. Селяни юрбами йшли до "зцілителя Пирогова".

   Спалахує російсько – турецька війна 1877-78 рр. Пирогов серед воїнів, яким потрібна його допомога.

   Востаннє Пирогов виїжджає у Москву, де урочисто відзначалося 50-річчя його наукової діяльності. І знов повертається у Вишню. Ставить останній у своєму житті діагноз. Діагноз – собі. У дні, що залишаються (а їх лише 26), веде "щоденник старого лікаря", де скрупульозно фіксує останні миті вмираючого від раку організму.

   5 грудня 1881 року його не стало. Набальзамоване петербурзьким лікарем Д. І. Виводцевим тіло зберігається у склепі й досі – вже понад століття .

   А наш час ніби перегукується з епохою Пирогова. І крізь століття озивається луною: "Бути людиною!"

За матеріалами періодики підготувала Тетяна КРОМ.


 
ТКС Северяне

Объявления